Καλογήρου Τζίνα PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 06 Ιούλιος 2009 20:19

Η Τζίνα Καλογήρου είναι Καθηγήτρια στον Τομέα Ανθρωπιστικών Σπουδών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο γνωστικό αντικείμενο «Νεοελληνική Λογοτεχνία και η Διδακτική της». Από το 2014 είναι μέλος της οργανωτικής επιτροπής του ετήσιου διεθνούς επιστημονικού συνεδρίου The Child and the Book. Είναι συνεκδότρια (με τον Xavier Mínguez López) του Journal of Literary Education, επίσημο μέλος του διεθνούς ερευνητικού δικτύου TALIS και της επιστημονικής επιτροπής της εκδοτικής σειράςLaboratorio Childrens Books / Anicia EdizioniRome, καθώς και της σειράς «ΝΙΑΤΑ» του Dipartimento di Scienze Umanistiche dell’Università degli Studi di Palermo.