Αρχική Βιβλιοκριτική Βιβλία για ενήλικες Η Θεσσαλία στον έντεχνο και λαϊκό λόγο(Λογοτεχνία- Δημοτικό τραγούδι-Λαϊκή παράδοση), Β.Δ.Αναγνωστόπουλος, Πανεπιστημιακές εκδόσεις Θεσσαλίας, Βόλος 2009, σελ. 540
Η Θεσσαλία στον έντεχνο και λαϊκό λόγο(Λογοτεχνία- Δημοτικό τραγούδι-Λαϊκή παράδοση), Β.Δ.Αναγνωστόπουλος, Πανεπιστημιακές εκδόσεις Θεσσαλίας, Βόλος 2009, σελ. 540 PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Τσιλιμένη Τασούλα
Πέμπτη, 09 Ιούλιος 2009 21:36

Ο Β.Δ.Αναγνωστόπουλος, Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας,  στον σαραντάχρονο κύκλο ενασχόλησής του με τα Γράμματα, μας έχει δώσει πολλά πονήματα  ευρείας θεματικής( λογοτεχνία, Παιδική λογοτεχνία, γλώσσα κ.α.). Το πιο πρόσφατο έχει τον τίτλο Η Θεσσαλία στον έντεχνο και λαϊκό λόγο(Λογοτεχνία- Δημοτικό τραγούδι-Λαϊκή παράδοση). Ο συγγραφέας έχει εκδηλώσει ποικιλότροπα το ιδιαίτερο ενδιαφέρον του για το λαϊκό λόγο και τη Θεσσαλία, τόσο με μελέτες που έχουν δει το φως της δημοσιότητας, όσο και με την ενασχόλησή του με φορείς, η δράση των οποίων επικεντρώνει στη συγκεκριμένη  γεωγραφική περιφέρεια. Πρόσφατα δε έχει εκλεγεί Πρόεδρος της Φιλολογικής, Ιστορικής, Αρχαιολογικής, Λαογραφικής Εταιρείας  Θεσσαλίας. Η Θεσσαλία εξ άλλου είναι ο τόπος στον οποίο ο Β.Δ.Αναγνωστόπουλος διαμένει, δραστηριοποιείται επαγγελματικά, εκφράζεται  και δημιουργεί.

Στο συγκεκριμένο βιβλίο σταχυολογεί κυρίως κείμενά του τα οποία έχουν ανακοινωθεί σε διάφορες εκδηλώσεις και κάποια από αυτά έχουν δημοσιευθεί σε συλλογικούς τόμους και περιοδικά από το 1998 και μετά.

Το βιβλίο απαρτίζεται από  τρία κεφάλαια, όπως αυτά αναφέρονται στον υπότιτλο του βιβλίου. Συγκεκριμένα:
Το πρώτο κεφάλαιο  εστιάζει στη λογοτεχνία και περιλαμβάνει  δεκατρείς τίτλους. Ήτοι: 1. Η Θεσσαλία στη νεοελληνική λογοτεχνία και γραμματεία 2. Λογοτέχνες του νομού Καρδίτσας 3. Λαογραφικά στοιχεία στα ‘Ηθογραφικά-Θεσσαλικά’ διηγήματα του Γ.Βαλταδώρου 4. Γιώργος Λάιος 5. Το αγροτικό κίνημα της Καρδίτσας στο λογοτεχνικό έργο του Ζήση Σκάρου  6. Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης 7. Γιάννης Φάτσης 8. Πρωτοπωριακή εκπαιδευτική  πράξη του Αλ. Δελμούζου στο Παρθεναγωγείο Βόλου με αφορμή το βιβλίο της Π. Δέλτα ‘Για την πατρίδα’ και τα συνεπόμενα 9. Ο ζωγράφος Δημήτρης Γιολδάσης μέσα από τα κείμενά του 10. ‘Έζησε πολύν καιρό λαβωμένος ο ποιητής’: Πρώτη προσέγγιση των ποιημάτων του Μένιου Μουρτζόπουλου 11. Ηλίας Λεφούσης: 50 χρόνια δημιουργίας 12. Γεώργιος Στεφ. Καραγιάννης(1936-2006): Ο άνθρωπος, ο εκπαιδευτικός, ο φιλόσοφος 13. Το συγγραφικό έργο της Ελένης Δικαίου-Τόποι και τοπία μνήμης.

Οι επτά θεματικοί τίτλοι του δεύτερου κεφαλαίου που εξετάζει το δημοτικό τραγούδι, έχουν ως εξής:
1. Δημοτικά τραγούδια από την περιοχή της Καρδίτσας 2. Τα Άγραφα στο δημοτικό τραγούδι 3. Η Καλαμπάκα στο πλαίσιο της δημοτικής μας ποίησης κατά το Α΄ ήμισυ του ΙΘ΄αι. μ.Χ. 4. Ο Δομοκός στο δημοτικό μας τραγούδι 5. Κίνησαν τα καράβια τα Ζαγοριανά 6. Το έπος του Σαράντα και το δημοτικό μας τραγούδι 7. Η παρουσία της γυναίκας στο Αργιθεάτικο δημοτικό τραγούδι.

Το  τρίτο και τελευταίο κεφάλαιο που αναφέρεται στη λαϊκή παράδοση περιλαμβάνει δώδεκα τίτλους:
1. Η λαϊκή προφορική παράδοση στη Δυτική Θεσσαλία, ιδιαίτερα στην περιοχή του Νομού Καρδίτσας 2. Η πολιτιστική πραγματικότητα στο νομό Καρδίτσας τα τελευταία 30 χρόνια και η προοπτική της 3. Αρχείο προφορικής παράδοσης από την περιοχή των Τρικάλων, στο Εργαστήριο Λόγου και Πολιτισμού του Π.Θ. 4. Η λαογραφική  ζωολογία και δενδρολογία στο έργο του Σεραφείμ Τσιτσά 5. Η ‘συνάντηση’ του καθηγητή Δημ. Λουκάτου με το τραγούδι του Β. Τσιτσάνη 6. Ανίχνευση της λαϊκής παράδοσης μέσα από το συνολικό έργο και κυρίως μέσα από συντακτικά παραδείγματα στο δίτομο έργο ‘Νεοελληνική σύνταξις της κοινής δημοτικής’ του Αχ. Τζάρτζανου 7. Θεόφιλος Χατζημιχαήλ 8. Οι Κένταυροι και ιδιαίτερα ο Χείρων στη μυθολογία του χθες και του σήμερα 9.  Η Θεσσαλία μέσα από τα παραμύθια της: Ανέκδοτα θεσσαλικά παραμύθια από το Εργαστήριο Λόγου και Πολιτισμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας 10. Η εικόνα των δένδρων στα θεσσαλικά παραμύθια 11. Λαϊκοί αφηγητές αυτοβιογραφούμενοι 12. Λαϊκά χιουμοριστικά κείμενα
Ξεφυλλίζοντας το βιβλίο και διαβάζοντας τα κείμενα, ο αναγνώστης απολαμβάνει μια εμπεριστατωμένη  «ξενάγηση» στο χώρο των γραμμάτων και των τεχνών,  του λαϊκού και έντεχνου λόγου της Θεσσαλίας, του χθες και του σήμερα. Στις σελίδες του σκιαγραφούνται πρόσωπα, αναδεικνύονται ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και δράσεις και  το κάθε τι διερευνάται μέσα από διαφορετικές και ποικίλες οπτικές. Η Θεσσαλία «οργώνεται» με την πένα του συγγραφέα και αναδύεται ο πολιτισμός της από τη μυθολογία μέχρι και τις μέρες μας. Οι βασικές πηγές, η  σύγχρονη και λαϊκή λογοτεχνία, εμπνέουν τον συγγραφέα και αρδεύονται από το ερευνητικό του πνεύμα για να  αναδείξουν το τοπίο και τον πολιτισμό της «μικρής, απέραντης και ξανθής» Θεσσαλίας όπως την χαρακτηρίζει ο Θεσσαλός ποιητής Η. Κεφάλας στο ποίημά του με τίτλο «Θεσσαλία μικρή και απέραντη», που καλωσορίζει τον αναγνώστη με την είσοδό του σε αυτό το ιδιαίτερα ενδιαφέρον  βιβλίο του Β.Δ.Αναγνωστόπουλου, βιβλίο τοπιογραφικό και φιλολογικό. Μέσα από τα κείμενα αναδύεται η αγάπη του συγγραφέα για τον πολιτισμό και τους ανθρώπους της Θεσσαλίας.

Αξίζει να αναφερθεί ότι πλούσιο φωτογραφικό υλικό και γκραβούρες υποστηρίζουν και κοσμούν τα κείμενα του βιβλίου.

Τασούλα Τσιλιμένη

τεύχος 9