Αρχική Βιβλιοκριτική Βιβλία για παιδιά Κική Δημητριάδου, Η Αρήτη της ροδιάς, εκδόσεις Λιβάνη, Αθήνα 2009
Κική Δημητριάδου, Η Αρήτη της ροδιάς, εκδόσεις Λιβάνη, Αθήνα 2009 PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Τσιλιμένη Τασούλα
Πέμπτη, 08 Ιούλιος 2010 11:09

Κική Δημητριάδου,

Η Αρήτη της ροδιάς,

εκδόσεις Λιβάνη,

Αθήνα 2009

Το παραμύθι είναι ένα από τα αγαπημένα αφηγηματικά είδη των παιδιών, αλλά στην εποχή μας ακολουθεί δεύτερο σε εκδοτική συχνότητα τις μικρές ιστορίες, καθώς δίνεται βαρύτητα στο ρεαλισμό και στην απεικόνιση της πραγματικότητας για χάρη της κοινωνικοποίησης του παιδιού μέσω της λογοτεχνίας. Στα παραμύθια ζουν συνήθως βασιλιάδες που συχνά κάνουν πόλεμο για να επεκτείνουν το βασίλειό τους. Στο συγκεκριμένο, παραμύθι που ξεχειλίζει από τρυφερότητα και από απλότητα αφηγηματική, ένας βασιλιάς θα σταματήσει τον πόλεμο όταν μια μέρα στους κήπους του θα βρει ένα κοριτσάκι να κοιμάται κάτω από μια ροδιά. Αυτό θα δώσει νόημα στη ζωή του και θα του αλλάξει τον τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς απέναντι στους υπηκόους του.

Ένα βιβλίο με γλώσσα λιτή και μεστή, ύφος απλό, κατανοητό και διάλογο στο βαθμό που προάγεται ο μύθος. Κείμενο που αναβλύζει από αξίες και ανθρωπιά, μοιάζει με τα καθαρά λογάκια των παιδιών που είναι βάλσαμο καρδιάς. Το βιβλίο οφείλει πολλά τόσο στην καλαίσθητη έκδοσή του όσο και στην εικονογράφηση του Νικόλα Ανδρικόπουλου, που ξεδιπλώνει την ιστορία με τον δικό του τρόπο, σε καμβά που ξεχειλίζει το κόκκινο και όλη η παλέτα της φύσης. Για παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας.