Αρχική Βιβλιοκριτική Βιβλία για παιδιά Αλεξάνδρα Μητσιάδη, Θέλω να σας πω την αλήθεια, εκδόσεις Πατάκης, Αθήνα 2009
Αλεξάνδρα Μητσιάδη, Θέλω να σας πω την αλήθεια, εκδόσεις Πατάκης, Αθήνα 2009 PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Τσιλιμένη Τασούλα
Πέμπτη, 08 Ιούλιος 2010 11:09

Αλεξάνδρα Μητσιάδη,

Θέλω να σας πω την αλήθεια,

εκδόσεις Πατάκης,

Αθήνα 2009

Είναι αλήθεια ότι η παρουσία του «άλλου» και η διαφορετικότητα ως θέμα έχει κατακλύσει το παιδικό βιβλίο τα τελευταία χρόνια, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στον παιδαγωγικό ρόλο της λογοτεχνίας. Η Αλεξάνδρα Μητσιάλη στο βιβλίο αυτό επιχειρεί να δείξει την αλήθεια, να σκιαγραφήσει τον «άλλον» όπως τον βλέπουν τα παιδικά μάτια της ηρωίδας της, με ρεαλισμό που καμιά φορά ξαφνιάζει τους ενήλικες. Η Δάφνη μιλάει για τον Εμιγκλέ τον συμμαθητή της που πουλάει χαρτομάντηλα και γιαυτό συχνά στο σχολείο έχει δυσκολίες και τον υπερασπίζεται όταν κάποια στιγμή όλοι θα τον κατηγορήσουν άδικα. Ένα κείμενο με μεστότητα αφηγηματική και ρεαλιστική απεικόνιση που σκιαγραφεί την πραγματικότητα χωρίς ωραιοποιήσεις και στα μέτρα της αντίληψης του παιδιού. Γλώσσα λιτή και κατανοητή με σαφή νοήματα και προβολή αξιών με εύστοχο τρόπο. Τα σχήματα και η ζωγραφική απόδοση της Ραφαέλλας Τσάτσι συνάδουν και προάγουν το ύφος του κειμένου. Το βιβλίο ανήκει στη σειρά « Χωρίς σωσίβιο, επίπεδο 2» δηλαδή για αναγνώστες Α& Β΄Δημοτικού.