Αρχική Βιβλιοκριτική Βιβλία για παιδιά Πασχάλης Τσαρούχας, Τραγουδώ κλασικά παραμύθια, Εικ. Ίρις Σαμαρτζή, Μουσική: Μ. Θεοδωράκη, Εκδόσεις Διάπλαση
Πασχάλης Τσαρούχας, Τραγουδώ κλασικά παραμύθια, Εικ. Ίρις Σαμαρτζή, Μουσική: Μ. Θεοδωράκη, Εκδόσεις Διάπλαση PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Τσιλιμένη Τασούλα
Πέμπτη, 08 Ιούλιος 2010 11:12

Πασχάλης Τσαρούχας

Τραγουδώ κλασικά παραμύθια

Εικ. Ίρις Σαμαρτζή

Μουσική: Μ. Θεοδωράκη

Εκδόσεις Διάπλαση

Τα κλασικά παραμύθια είναι αξεπέραστα και συνεχίζουν να μαγεύουν ακόμη τα παιδιά της σύγχρονης εποχής λόγω των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών που διαθέτουν και κυρίως λόγω του φανταστικού και του μαγικού στοιχείου, σημεία κλειδιά σε κάθε αφήγημα. Πολλά από αυτά έχουν μεταφερθεί με άλλες μορφές τέχνης. Στο βιβλίο Τραγουδώ κλασικά παραμύθια ο Πασχάλης Τσαρούχας, άνθρωπος του θεάτρου με πάνω από δεκαπέντε άλλους τίτλους βιβλίων στο ενεργητικό του, επιχειρεί σε έμμετρο λόγο να αποδώσει πέντε γνωστά κλασικά παραμύθια, όπως ο Κοντορεβιθούλης, ο Αλή Μπαμπάς και οι 40 κλέφτες, η Ωραία Κοιμωμένη κ.α. Σε ομοιοκατάληκτα συνήθως τετράστιχα εξιστορεί τα παραμύθια με ύφος χιουμοριστικό και παιγνιώδες. Ο ρυθμός και η μελωδικότητα των στίχων ευνοεί την έμφυτη τάση των μικρών παιδιών να αποστηθίζουν τις λέξεις, γεγονός που συμβάλλει εκτός από την έκφραση και την ψυχαγωγία των παιδιών και στην γλωσσική τους ανάπτυξη. Η εικονογράφηση της Ίρις Σαμαρτζή προσδίδει στο βιβλίο μια ιδιαίτερα εικαστική πινελιά. Για παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας. Το βιβλίο συνοδεύεται από c.d. σε μελοποίηση της Μ. Θεοδωράκη και τραγούδι του ίδιου του συγγραφέα.