Μένη Κανατσούλη PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 13 Δεκέμβριος 2011 17:53
Η Μένη Κανατσούλη είναι καθηγήτρια στο Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Α.Π.Θ.). Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα αφορούν τη θεωρία και κριτική της Παιδικής Λογοτεχνίας και της λογοτεχνίας για παιδιά προσχολικής ηλικίας, ιδιαίτερα ασχολείται με ζητήματα ιδεολογίας όπως έμφυλες διαφορές, φυλετικές και πολιτισμικές διαφορές, λογοκρισία και διασκευή κειμένων για παιδιά. Είναι μέλος της επιστημονικής επιτροπής του ηλεκτρονικού περιοδικού Keimena. Συγγραφέας των βιβλίων: Ο μεγάλος περίπατος του γέλιου. Το αστείο στην Παιδική Λογοτεχνία (1993), Εισαγωγή στη θεωρία και κριτική της Παιδικής Λογοτεχνίας (2002), Πρόσωπα γυναικών στην παιδική λογοτεχνία. Όψεις και απόψεις (1997), Iδεολογικές διαστάσεις της Παιδικής Λογοτεχνίας (2000), Aμφίσημα της παιδικής Λογοτεχνίας. Aνάμεσα στην ελληνικότητα και την πολυπολιτισμικότητα (2002), Ο ήρωας και η ηρωίδα με τα χίλια πρόσωπα. Νέες απόψεις για το φύλο στην παιδική λογοτεχνία (2008) και C. Mitakidou - A. Manna - M. Kanatsouli: Folktales from Greece. A Treasure of Deligths, 2002.