Αρχική Τεύχος 15 Δημιουργική Γραφή στο σχολείο. Το τερπνόν μετά του ωφελίμου.
Δημιουργική Γραφή στο σχολείο. Το τερπνόν μετά του ωφελίμου. PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Νικολαΐδου Σοφία
Πέμπτη, 26 Ιούλιος 2012 08:37
Δημιουργική Γραφή στο σχολείο. Το τερπνόν μετά του ωφελίμου.

Πιλοτικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα συνεργασίας
του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Δημιουργικής Γραφής
του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας
με το Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο
του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Πρώτες διαπιστώσεις

Σοφία Νικολαΐδου
Συγγραφέας, Φιλόλογος στο Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Διδάσκουσα στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Δημιουργικής Γραφής του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

ΠΕΡΙΛΗΨΗ
Στην εισήγηση που ακολουθεί, περιγράφεται το πιλοτικό πρόγραμμα διδασκαλίας της δημιουργικής γραφής στο Γυμνάσιο, που εφαρμόστηκε από τη φιλόλογο του Πρότυπου Πειραματικού Σχολείου του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης Σοφία Νικολαΐδου, διδάσκουσα στο Μεταπτυχιακό «Δημιουργική Γραφή» του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας κατά τα σχολικά έτη 2010-2011 και 2011-2012. Επιχειρείται μια πρώτη αποτίμηση του προγράμματος. Συζητούνται οι όροι εισαγωγής του αντικειμένου στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, καθώς και η συνομιλία του με τη διδασκαλία της Λογοτεχνίας.

Κατεβάστε το άρθρο