Αρχική Συνέδρια 1ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ “ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΡΑΦΗ»
1ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ “ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΡΑΦΗ» PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Τσιλιμένη Τασούλα
Τετάρτη, 03 Ιούλιος 2013 06:17

1ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ “ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΡΑΦΗ»

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Δημιουργική Γραφή» του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Ελληνοαμερικανικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα «Κολλέγιο Αθηνών – Κολλέγιο Ψυχικού», ανακοινώνουν τη διοργάνωση του 1ου Διεθνούς Συνεδρίου με θέμα «Δημιουργική Γραφή» το διάστημα 4-6 Οκτωβρίου 2013.

ΘΕΜΑΤΙΚΟΙ ΑΞΟΝΕΣ – ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ:

1. Εκπαίδευση και Διδακτική της Δημιουργικής Γραφής

2. Ζητήματα μεθόδου και συγγραφής (σκηνικό, χαρακτήρες, πλοκή, οπτική γωνία,

αφηγητής)

3. Θεωρητικές και Κριτικές προσεγγίσεις της Δημιουργικής Γραφής

4. Είδη λογοτεχνικής γραφής (ποίηση, πεζογραφία, διασκευή λογοτεχνικού έργου,

θεατρικό κείμενο, χρονογράφημα, σενάριο, δημοσιογραφικός λόγος κ.ά.)

5. Παιδική Λογοτεχνία και Δημιουργική Γραφή

6. Γλώσσα και Δημιουργική Γραφή

7. Δημιουργική Γραφή και άλλες επιστήμες (Ψυχολογία, Ιστορία, Μαθηματικά,

επιστήμες της Μετάφρασης κ.ά.)

8. Δημιουργική Γραφή και Νέες Τεχνολογίες

9. Δημιουργική γραφή και τέχνες του βιβλίου (τυπογραφία, βιβλιοδεσία)

Επιστημονική Επιτροπή

• Κωτόπουλος Η. Τριαντάφυλλος (Επιστημονικά Υπεύθυνος Π.Μ.Σ. «Δημιουργική Γραφή»», Επίκουρος Καθηγητής Ελληνικής Λογοτεχνίας, Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, Πρόεδρος)
  • Διονύσιος Τσελέντης (Συνδιευθυντής και Διευθυντής Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών)
  • Απόστολος Αθανασόπουλος (Συντονιστής Σχολικών Μονάδων και Διευθυντής Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού)
  • Andrew Cowan (Professor, Director of Creative Writing, Deputy Head of the School of Literature, Drama and Creative Writing, University of East Anglia, UK)
  • Robin Henley (Director of Nonfiction Writing Program, Department of English, University of Iowa, USA)
  • Caleshu Anthony (Professor, School of Humanities and Performing Arts, Faculty of Arts, Plymouth University, Plymouth, Devon, UK)
  • Lan Samantha Chang (Director of The University Of Iowa Writers' Workshop, College of Liberal Arts and Sciences, University of Iowa, USA)
  • Βαλτινός Θανάσης (Ακαδημαϊκός – Συγγραφέας)
  • Γιατρομανωλάκης Γιώργης (Ομότιμος Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Αθηνών)
  • Ευαγγελία Σακελλίου (Καθηγήτρια, Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών)
  • Ιωσηφέλλης Παναγιώτης (Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Κινηματογράφου, Α.Π.Θ.)
  • Καλογήρου Γεωργία (Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Αθηνών)
  • Καρακίτσιος Αντρέας (Καθηγητής Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, Α.Π.Θ.)
  • Καστρινάκη Αγγέλα (Καθηγήτρια, Τμήμα Φιλολογίας, Πανεπιστήμιο Κρήτης)
  • Κοντογιάννη Άλκηστις (Καθηγήτρια, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου)
  • Νικολαΐδου Σοφία (Φιλόλογος – Συγγραφέας)
  • Ντίνας Κωνσταντίνος (Καθηγητής, Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών, Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας)
  • Παπαντωνάκης Γιώργος (Αναπληρωτής Καθηγητής, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Αιγαίου)
  • Πατρίκιος Τίτος (Ποιητής)
  • Σαββίδης Μανόλης (Πρόεδρος Σπουδαστηρίου Νέου Ελληνισμού)
  • Σαμαρά Ζωή (Ομότιμη Καθηγήτρια, Α.Π.Θ.)
  • Σκούρτου Ελένη (Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Αιγαίου)
  • Τσιλιμένη Τασούλα (Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας)