Αρχική Βιβλιοκριτική Βιβλία για παιδιά Ελένη Τσιάλτα - ‘Ένα κουβάρι μυστικά

‘Ένα κουβάρι μυστικά

Εικονογράφηση: Σάντρα Ελευθερίου
Ψυχογιός, Αθήνα 2015

«Μυστικά και ψέματα» των μεγάλων βάζουν σε σκέψεις τον μικρό Στέλιο. Και ευτυχώς έχει τη φίλη του την Κάτια για να τις εκμυστηρεύεται. Τα μισόλογα της θείας, ο εκνευρισμός της μαμάς που βέβαια μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι είναι άνεργη, η περίεργη κυρία που  το τελευταίο διάστημα τριγυρίζει έξω από το σχολείο και κοιτάζει στην αυλή. Η μαμά που από κείνη τη μέρα έρχεται και παίρνει το Στέλιο απ΄το σχολείο, ο μπαμπάς που έχει το ρόλο του πυροσβεστήρα στις εντάσεις της μητέρας του Στέλιου, οι φωτογραφίες στο άλμπουμ της παιδικής του ηλικίας-και γιατί  δεν υπάρχει καμία φωτογραφία από τα βαφτίσια του;- η κυρία Τζένη που ξαφνικά μπαίνει στη ζωή τους, μια γιαγιά που ξεφυτρώνει από το πουθενά...και άλλα πολλά ανερμήνευτα για το Στέλιο, θα αναστατώσουν τη ζωή του και θα την κάνουν «κουβάρι». Ένα βιβλία από μια συγγραφέα που μας έχει δώσει δείγματα καλής γραφής εδώ και χρόνια, που μιλά για την υιοθεσία. Ένα θέμα πάντα επίκαιρο και που πάντα φέρνει αμηχανία στον τρόπο χειρισμού σε όσους εμπλέκονται με αυτό. Μέσα από την ιστορία οι αναγνώστες κατανοούν την ψυχολογία του Στέλιου και των γονέων του και στέκονται κριτικά σε ένα τόσο σοβαρό κοινωνικό θέμα. Το ύφος και η γλώσσα  κάνει τόσο πειστικούς τους διαλόγους και αναδεικνύει με τρόπο ρεαλιστικό το θέμα.(9+)