Αρχική Βιβλιοκριτική Βιβλία για παιδιά Μάκης Τσίτας - Ο μεγάλος μου αδερφός

Ο μεγάλος μου αδερφός

Εικονογράφηση: Σάντρα Ελευθερίου
Ψυχογιός, Αθήνα: 2015

Συνήθως τα παιδιά που γεννιούνται δεύτερα, τρέφουν ανάμεικτα συναισθήματα για τα μεγάλα τους αδέρφια. Και συχνά δεν λείπει και ο ανταγωνισμός και ένα αίσθημα μειονεξίας καμιά φορά. Αυτό ακριβώς νιώθει και ο ήρωας αυτής της μικρής τρυφερής ιστορίας. Ο μεγάλος αδερφός μπορεί να κάνει τον έξυπνο, τον ξερόλα, να του επιβάλλει το θέλω του, να του τον προτείνουν ως ίνδαλμα σε ό,τι αφορά την απόδοση στα μαθήματα, φυσικά είναι πιο ψηλός και κερδίζει στο μπάσκετ, οι γονείς του δείχνουν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη, μπορεί να του λέει συχνά ότι είναι μικρός και να αποφασίζει αυτός αν θα πάρει το πατίνι στο πάρκο. Εν ολίγοις να του σπάει τα νεύρα, τόσο ώστε να σκέφτεται κρυφά ότι θα ήταν καλύτερα να μην είχε αδερφό.  Όμως εκείνη τη στιγμή να εμφανίζεται μπροστά του ο νταής του σχολείου και να έρχεται ο μεγάλος του αδερφός και να τον σώζει. Ένα βιβλίο που ξαφνιάζει με το είδος του αφηγητή καθώς ο πρωταγωνιστής μιλά σε β΄πρόσωπο και είναι σα να απευθύνεται άμεσα στον αναγνώστη και  να του εκμυστηρεύεται όσα τον βασανίζουν. ‘Ετσι ο αναγνώστης τον αφουγκράζεται καλύτερα, κι αν τύχει και είναι και ο ίδιος δεύτερο παιδί στην οικογένεια, σίγουρα θα απαλύνει η ψυχούλα του με όσα διαβάζει. Και θα ανακουφιστεί για αυτά τα αμφί συναισθήματα που νιώθει. Ο συγγραφέας με έναν ξεχωριστό τρόπο αφήνει αβίαστα την ιστορία του να ξετυλιχτεί και να ενδυναμώσει τις εσωτερικές φωνές και αγωνίες των παιδιών, αναδεικνύει τη λειτουργία της οικογένειας, ενώ πλαγίως θίγει το θέμα του σχολικού εκφοβισμού. (7+)