Χρήστος Χαρακόπουλος PDF Εκτύπωση E-mail

Ο Χαρακόπουλος Χρήστος έχει κάνει σπουδές κλασικής φιλολογίας στη Φιλοσοφική Σχολή Βελιγραδίου και στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Ολοκλήρωσε το τριετές εξ αποστάσεως πρόγραμμα «Δημιουργική Γραφή» στο Εργαστήριο “Tabula Rasa” στην Αθήνα. Πραγματοποίησε με άριστα μεταπτυχιακές σπουδές στη Διδακτική της Γλώσσας και της Λογοτεχνίας στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Η διπλωματική του εργασία είχε θέμα: «Απόψεις μαθητών για τη διδασκαλία της Λογοτεχνίας Α΄Λυκείου με ασκήσεις Δημιουργικής Γραφής. Η περίπτωση της ποίησης του Οδυσσέα Ελύτη». Ζει και εργάζεται ως φιλόλογος και μεταφραστής στη Δράμα. Μιλάει αγγλικά, σερβικά, κροατικά και βοσνιακά. Άρθρα του περιλαμβάνονται σε Πρακτικά συνεδρίων και συλλογικούς τόμους. Τα επιστημονικά του ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στη διδακτική της ελληνικής γλώσσας και λογοτεχνίας, στη δημιουργική γραφή και στη βαλκανική λογοτεχνία.