Κόρκα Νικολέττα PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 03 Ιούλιος 2017 13:49

Η Κόρκα Νικολέττα, είναι απόφοιτη Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης. Κατά τα έτη 2014-2016 συμμετείχε στο πρόγραμμα του Κοινού Ελληνογαλλικού Μεταπτυχιακού «Διδακτική της Πολυγλωσσίας και  Γλωσσικές Πολιτικές- Διάδοση των Γλωσσών και Πολιτισμών σε Πολύγλωσσα Περιβάλλοντα» (Master 2) του A.Π.Θ. και Université du Maine,. Παρακολουθεί το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Μετάφρασης του πανεπιστημίου Itiri, Université de Strasbourg (2016-2017). Συμμετείχε σε συνέδρια με εισήγηση: στο «4ο Διεθνές Συνέδριο «Σταυροδρόμι Γλωσσών & Πολιτισμών: Διδακτικές της Πολυγλωσσίας και Γλωσσικές Πολιτικές» (Θεσσαλονίκη, 2-3/6/2016) με θέμα «Εξετάζοντας τις μεταφραστικές παρεμβάσεις και τροποποιήσεις του βιβλίου Το Καπλάνι της Βιτρίνας της Άλκης Ζέη  κατά τη μεταφορά του στη γαλλική γλώσσα» και στο 6ο Πανελλήνιο Συνέδριο Συμβουλευτικής Ψυχολογίας (Αθήνα, 4-6/11/2016) με την εισήγηση «Η σημασία της μεταφρασμένης λογοτεχνίας ως διδακτική πράξη: το παράδειγμα του βιβλίου της Άλκης Ζέη Το Καπλάνι της Βιτρίνας κατά τη μεταφορά του στη γαλλική γλώσσα».