Χρύσα Κουράκη PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 03 Ιούλιος 2017 13:50

Η Χρύσα Κουράκη σπούδασε στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, όπου και εκπόνησε τη Διδακτορική Διατριβή της, η οποία εκδόθηκε από τις εκδ. Πατάκη, με τίτλο «Αφήγηση και λογοτεχνικοί χαρακτήρες: Τα μυθοπλαστικά πρόσωπα στο πεζογραφικό έργο της Ζωρζ Σαρή (1969-1995)». Εργάζεται στην Α’ βάθμια εκπαίδευση και τα τελευταία πέντε χρόνια είναι Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων της Δ/νσης Π.Ε. Ανατολικής Αττικής. Από τη θέση αυτή έχει δώσει έμφαση στην προώθηση του παιδικού βιβλίου και στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας των μαθητών μέσα από δράσεις φιλαναγνωσίας σε σχολεία, επιμορφωτικά σεμινάρια και τη σύσταση της Λέσχης Ανάγνωσης για εκπαιδευτικούς με βιβλία παιδικής και εφηβικής λογοτεχνίας. Είναι δημιουργός και διαχειρίστρια του blog της Λέσχης Ανάγνωσης και Φιλαναγνωσίας (lesxhanagnosis.blogspot.gr) με θέμα το παιδικό βιβλίο και τη φιλαναγνωσία, το οποίο έχει βραβευτεί με το βραβείο «Κυριάκος Παπαδόπουλος» του Κύκλου του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου το 2015. Έχει συμμετάσχει σε σεμινάρια και συνέδρια σχετικά με την παιδική λογοτεχνία, την εκπαίδευση και τον πολιτισμό, σε συγγραφικές ομάδες βιβλίων, σε συλλογικούς τόμους συνεδρίων καθώς και σε παρουσιάσεις βιβλίων, ενώ για τα έτη 2015 και 2016 ήταν στις επιτροπές για τα βραβεία του Κύκλου του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου (Greek IBBY),  και της Γυναικείας Λογοτεχνικής Συντροφιάς.