Αρχική Συγγραφείς Τεύχους Αγγελική Γιαννικοπούλου
Αγγελική Γιαννικοπούλου PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 03 Ιούλιος 2018 19:26

Η Αγγελική Γιαννικοπούλου είναι Καθηγήτρια στο ΤΕΑΠΗ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο γνωστικό αντικείμενο «Παιδική Λογοτεχνία». Στα ερευνητικά της ενδιαφέροντα συγκαταλέγονται θέματα πολλυγραμματισμών και κυρίως το εικονογραφημένο παιδικό βιβλίο, και η διδακτική της λογοτεχνίας στην προσχολική εκπαίδευση. Στην Αγγλία κυκλοφορεί το βιβλίο της Fables and Children: Form and Function (Manutius Press, 1993) και στην Ελλάδα: Από την Προανάγνωση στην Ανάγνωση. Οδηγός για Γονείς και Εκπαιδευτικούς (Καστανιώτης, 20002), Προαναγνωστικές Δεξιότητες: Μαθήματα με τα Φωνήματα (Ατραπός, 1999), Η Γραπτή Γλώσσα στο Νηπιαγωγείο (Καστανιώτης, 20022), Στη Χώρα των Χρωμάτων: Το Σύγχρονο Εικονογραφημένο Παιδικό Βιβλίο (Παπαδόπουλος, 2008), Ένα Διαθεματικό Πείραμα στο Νηπιαγωγείο: Λογοτεχνία και Φυσικές Επιστήμες (συνεργασία με τη Βαρβάρα Πρεβεζάνου, Παπαδόπουλος, 2010), και Το Εικονογραφημένο Βιβλίο στην Προσχολική Εκπαίδευση: Φιλαναγνωστικές Δράσεις (Πατάκης, 2016).