Γεωργία Καραντώνα PDF Εκτύπωση E-mail

Η Γεωργία Καραντώνα είναι υπ. Διδάκτωρ Παιδικής και Εφηβικής Λογοτεχνίας στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. Είναι μετεκπαιδευθείσα του Πανεπιστημίου του Cambridge στις πολιτισμικές απεικονίσεις του Ολοκαυτώματος. Από το 2019 οργανώνει εκπαιδευτικές δραστηριότητες για την Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος στο Ηνωμένο Βασίλειο μέσω του Holocaust Memorial Day Trust. Συμμετέχει στην αξιολόγηση του εκπαιδευτικού προγράμματος για το Ολοκαύτωμα του IWM του Λονδίνου. Έχει λάβει μέρος σε διεθνή συνέδρια στην Ελλάδα και το εξωτερικό και έχει δημοσιεύσει άρθρα σε έγκριτα ελληνικά και ξένα περιοδικά. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζουν στη Διδακτική της Λογοτεχνίας, τη διδασκαλία του Ολοκαυτώματος και τις Πολιτισμικές Σπουδές.