Μίκα Ντάκα PDF Εκτύπωση E-mail

Η Μίκα Ντάκα γεννήθηκε και ζει στη Ρόδο. Είναι υποψήφια Δρ. του Πανεπιστημίου Αιγαίου στο πεδίο της Παιδικής Λογοτεχνίας. Σπούδασε δασκάλα στο ΠΤΔΕ Ρόδου του Πανεπιστημίου Αιγαίου και πραγματοποίησε τις μεταπτυχιακές σπουδές της στο «ΠΜΣ Παιδικό Βιβλίο και Παιδαγωγικό Υλικό» στο ΤΕΠΑΕΣ του Πανεπιστημίου Αιγαίου με υποτροφία. Γράφει ποίηση και πεζογραφία. Το 2016 εκδόθηκε η ποιητική της συλλογή με τίτλο «Μνήμες και Φάσματα» (εκδ. Βερέττα). Έχει γράψει τα διηγήματα «Αγκυροβολημένες Αναμνήσεις», «Η μπαλάντα της θάλασσας», «Παράθυρο στο φως», «Omnia», που έχουν συμπεριληφθεί σε ανθολογίες διηγημάτων (2014–2017, εκδ. Βερέττα). Τον Ιούλιο του 2019, τα διηγήματα «Αγκυροβολημένες Αναμνήσεις» και «Omnia», καθώς και ποιήματα της συλλογής της δραματοποιήθηκαν για τη θεατρική παράσταση «ΟΜΝΙΑ» (σκηνοθ. Σ. Σπυράκη), υπό την αιγίδα του Ομίλου για την UNESCO Νήσων και Πειραιώς, από τον οποίο έλαβε έπαινο. Ποιήματά της έχουν δημοσιευτεί στα περιοδικά της Κύπρου «Νέα Εποχή» (τχ.335) και «Κυπριακή Εστία» (τχ.1).Το 2015 κυκλοφόρησε «Το τραγούδι της φωτιάς» σε στίχους της ίδιας. Έχει διακριθεί σε διαγωνισμούς ποίησης (Ασημένια Σελίδα 2016, Ελλάδα και Αποστάγματα Ψυχής: αφιέρωμα στον Μ. Αναγνωστάκη 2015, Κύπρος).