Νικολέττα Κόρκα PDF Εκτύπωση E-mail

H Κόρκα Νικολέττα είναι απόφοιτη Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης. Κατά τα έτη 2014-2016 φοίτησε στο πρόγραμμα του Κοινού Ελληνογαλλικού Μεταπτυχιακού «Διδακτική της Πολυγλωσσίας και  Γλωσσικές Πολιτικές- Διάδοση των Γλωσσών και Πολιτισμών σε Πολύγλωσσα Περιβάλλοντα» του Aριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και του Université du Maine, ενώ τα έτη 2015-2017 ολοκλήρωσε το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Μετάφρασης του τμήματος Itiri, Université de Strasbourg. Το ίδιο έτος (2017) εγγράφηκε ως διδακτορική φοιτήτρια στο Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα προσανατολίζονται στη μετάφραση παιδικής λογοτεχνίας και τη συγκριτική λογοτεχνία.