Αρχική Συγγραφείς Τεύχους Μαρίνα Ροδοσθένους-Μπαλάφα
Μαρίνα Ροδοσθένους-Μπαλάφα PDF Εκτύπωση E-mail

Η Μαρίνα Ροδοσθένους-Μπαλάφα είναι Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας στη Σχολή Επιστημών Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Υποστήριξε τη διδακτορική της διατριβή στο Πανεπιστήμιο του Κέιμπριτζ με θέμα την Κρητική Αναγεννησιακή Λογοτεχνία.  Είναι συντονίστρια της μεταπτυχιακής (συμβατικής και εξ αποστάσεως) ειδίκευσης Διδακτικής της Γλώσσας και της Λογοτεχνίας. Έχει ήδη παρουσιάσει μέρος της γενικότερης έρευνάς της σε κεφάλαια συλλογικών τόμων, έγκριτα επιστημονικά περιοδικά και σε διεθνή συνέδρια στον Καναδά και την Ευρώπη. Το 2017 κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Γρηγόρη ο τόμος: Δημιουργική Διδασκαλία της Λογοτεχνίας: Εισηγήσεις και Πρακτικές Εφαρμογές στη Δημοτική Εκπαίδευση, του οποίου έχει την επιμέλεια. Είναι μέλος της κριτικής επιτροπής για τα Κρατικά Βραβεία Λογοτεχνίας για Παιδιά και Εφήβους στην Κύπρο. Πολλές από τις μελέτες της είναι αναρτημένες στον πιο κάτω σύνδεσμο: