Αρχική Τεύχος 30 Η ποιητική των παραμυθιών: Το παράδειγμα του βιβλίου Μαραλά, η Μάνα των Παραμυθιών της Χριστίνας Φραγκεσκάκη
Η ποιητική των παραμυθιών: Το παράδειγμα του βιβλίου Μαραλά, η Μάνα των Παραμυθιών της Χριστίνας Φραγκεσκάκη PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Μίκα Ντάκα

«Η ποιητική των παραμυθιών: Το παράδειγμα του βιβλίου Μαραλά, η Μάνα των Παραμυθιών της Χριστίνας Φραγκεσκάκη»

Μίκα Ντάκα

Δασκάλα, Απόφοιτη του Π.Μ.Σ. «Παιδικό Βιβλίο και Παιδαγωγικό Υλικό» Τ.Ε.Π.Α.Ε.Σ., Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Υποψ. Δρ. Π.Τ.Δ.Ε., Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Περίληψη

Ο βασικός στόχος του παρόντος άρθρου είναι να ανιχνεύσει τις ποιητικές ορίζουσες του βιβλίου Μαραλά, η Μάνα των Παραμυθιών, της Χριστίνας Φραγκεσκάκη, μέσα από τις οποίες διαφαίνονται τα θεμελιώδη ζητήματα της πορείας του ανθρώπου στον κόσμο: η ζωή, ο θάνατος, η σχέση με τη φύση και τον Άλλο. Αξιοποιώντας αρχές από τη σύγχρονη οικολογική σκέψη αλλά και τη θεωρία της λογοτεχνίας, επιχειρείται μια νέα ανάγνωση του βιβλίου, ενώ, ανατρέχοντας στην αρχαία ελληνική φιλοσοφική σκέψη, εντοπίζονται σημαίνουσες διακειμενικές της απηχήσεις.

Πλήρες άρθρο