Αρχική Βιβλιοπαρουσίαση Παρουσίαση Νέων Βιβλίων Bιβλιοπαρουσίαση της Τασούλας Τσλιμένη (Τεύχους 30)
Bιβλιοπαρουσίαση της Τασούλας Τσλιμένη (Τεύχους 30) PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Τσιλιμένη Τασούλα
Σάββατο, 28 Δεκέμβριος 2019 03:22

ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
Της Τασούλας Τσιλιμένη
Καθηγήτριας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Ο Ονειροταχυδρόμος

Ελένη Πολυματίδου

Εικ. Θ. Μιμηλάκη

Πατάκης, 2018

Ένας διαφορετικός ταχυδρόμος, νυχτερινός, με τον σάκο του στον ώμο τρέχει να παραδώσει όνειρα. Τα όνειρα είναι αυτά που επιθυμούν οι άνθρωποι, μικροί και μεγάλοι. Κανείς δεν τον βλέπει ποτέ. Ο βασιλιάς της χώρας βλέπει τι άλλο; Μάχες και πολέμους, θησαυρούς που όμως κάποιοι τους κλέβουν. Έτσι αποφασίζει να συλλάβει τον ταχυδρόμο που ξέρει το κάθε τι που σκέφτονται οι υπήκοοί του ώστε να μάθει ποιοι θέλουν το κακό του. Κι αφού δεν καταφέρνει να τον πιάσει, κάποιος προτείνει να βρουν το σάκο του γιατί αυτός τα έχει όλα. Αλλά στην πορεία όλα θα αλλάξουν, ακόμη και ο βασιλιάς.

‘Ένα τρυφερό παραμύθι που ακολουθεί την παραδοσιακή φόρμα των λαϊκών παραμυθιών, με ήρωες κλασσικές φιγούρες και θέμα την απαξίωση των υλικών αγαθών και την επένδυση στη δύναμη της ήρεμης και δίκαιης ζωής. Ο πανεπιστημιακός και συγγραφέας Κ. Μάγος κερδίζει σίγουρα την αναγνωστική προσοχή του μικρού παιδιού, με γλώσσα των παραμυθιών κι ακόμα καταφέρνει να μας μεταφέρει τη μυρωδιά των ονείρων. Γιατί αυτά κι αν δεν έχουν μυρωδιές!!!! Η Θ. Μιμηλάκη ακολουθεί το κείμενο και το αναδεικνύει με στρογγυλές φόρμες σε ολοσέλιδη εικονογράφηση.

Ίδιοι μα και διαφορετικοί

Σιδέρης Σπύρος

Εικ. Βασίλης Παπατσαρούχας

Βιβλιοδιάπλους, 2019

Η διαφορετικότητα, ως θεματική γενικά στην Παιδική Λογοτεχνία και ειδικότερα στην κατηγορία Εικονογραφημένο Παιδικό Βιβλίο, καταγράφεται σε μεγάλη συχνότητα. Οι συγγραφείς, ανταποκρινόμενοι στις προκλήσεις της εποχής και της πραγματικότητας, αφενός αναδεικνύουν ένα υπαρκτό κοινωνικό θέμα, αφετέρου έρχονται να καλύψουν αναγνωστικές ανάγκες σε χώρους εκπαίδευσης στους οποίους δίνεται έμφαση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση, αποδοχή του διαφορετικού και του άλλου. Έτσι πλήθος βιβλίων διηγούνται ιστορίες για κάθε μορφή διαφορετικότητας και το δικαίωμα σε αυτή. Όσοι ασχολούνται και παρακολουθούν την εξέλιξη της θεματικής της παιδικής λογοτεχνίας ένιωσαν ότι το θέμα έχει κορεστεί καθώς διαπιστώνονταν μια επανάληψη του ύφους και της μορφής αφήγησης.

Το βιβλίο Ίδιοι μα και διαφορετικοί, του Σ. Σιδέρη, συγγραφέα με άλλους 3 τίτλους στο ενεργητικό του στο λογοτεχνικό βιβλίο για μικρά παιδιά(Κέδρος), ανήκει στην κατηγορία του εικονογραφημένου βιβλίου και μάλιστα στο picture book. Ενώ διαπραγματεύεται ένα πολυφορεμένο θέμα, εν τούτοις αποπνέει μια αφηγηματική δροσιά. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι αποφεύγει συνειδητά να προβάλει το θέμα με βαρύγδουπο τρόπο και επιλέγει ένα ομοιοκατάληκτο αφηγηματικό παιχνίδι με ήρωες ζώα, που αγαπούν ιδιαίτερα τα μικρά παιδιά.

Στο δάσος στήνεται ένας χορός και στον διαγωνισμό χορού παίρνουν μέρος όλα τα ζώα. Στο τέλος νικητές είναι δύο: τόσο η μικρή σκιουρίνα όσο και ο βάτραχος! Δηλαδή ισοψηφούν, μοιράζονται το βραβείο και γίνονται φίλοι αγαπημένοι. Ο βάτραχος στα γενέθλιά του καλεί και τη νέα του φίλη τη σκιουρίνα, όμως τα εδέσματα δεν είναι της προτίμησής της και το λέει δίχως αναστολές. Όταν ο βάτραχος ανοίγει το δώρο της διαπιστώνει ότι το περιεχόμενο επίσης δεν είναι της δικής του αρεσκείας.

“Δεν τα τρώω αυτά εγώ…” είναι η φράση που δείχνει τη διαφορετικότητα τους ως είδος αλλά και ως προτίμηση. Η σκιουρίνα φεύγει και η φιλία τους κλονίζεται. Όμως μια βαθιά φιλία δεν θυσιάζεται στη διαφορετικότητά τους. Το βιβλίο ξεχωρίζει για την πρωτοτυπία προσέγγισης του θέματος.Το κείμενο έχει διαλογικά μέρη και φωνές πολλών ζώων και το καθιστούν ρυθμικό και ανάλαφρο. Αναμφίβολα αναδεικνύεται ιδιαίτερα με την εικονογράφηση του πολυβραβευμένου εικονογράφου Β. Παπατσαρούχα, ο οποίος επανέρχεται μετά από παύση αρκετού διαστήματος, ανανεωμένος, με νέα σχήματα και ύφος, παραμένοντας σταθερός στην αφαιρετικότητα και στην μεταφορική  εικαστική γλώσσα, ερμηνεύει με έναν δικό του τρόπο το κείμενο και το προεκτείνει. Τόσο τα χρώματα όσο και τα σχήματα και γενικά στο σύνολο της η εικονογράφηση αποκαλύπτει αλλά και “κρατά” μυστικά που οδηγούν τον αναγνώστη στην διεργασία της παρατηρητικότητας, της κρίσης, της υπόθεσης, αλλά και την μύηση στην αισθητική ποιότητα.

τεύχος 30