Editorial τεύχους 31 PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Τασούλα Τσιλιμένη

EDITORIAL

Καλοκαιρινό τεύχος με άρθρα ελεύθερης θεματικής επιλογής. Συγκεκριμένα φιλοξενούνται στις σελίδες του τεύχους πέντε άρθρα που υπογράφονται από μια ποικιλία επιστημόνων και ερευνητών. Χαιρετίσουμε με ιδιαίτερη ικανοποίηση τις μελέτες ακαδημαϊκών, μεταπτυχιακών, διδακτόρων και μεταδιδακτόρων, που προσφέρουν μια ποικιλότητα στο τεύχος αυτό.

Το πρώτο άρθρο το υπογράφει η καθηγήτρια του Παν. Κρήτης και μέλος της συντακτικής επιτροπής του περιοδικού κ. Αλεξάνδρα Ζερβού. Έχει τίτλο Εξιστορώντας την προσφυγιά και την αναγκαστική μετανάστευση στα παιδικά βιβλία - Υπερβαίνοντας την παιδαγωγική λογοκρισία και εξετάζει τις διαφορετικές αφηγηματικές στρατηγικές με τις οποίες σύγχρονα λογοτεχνικά βιβλία για παιδιά, διαχειρίζονται τη σημερινή προσφυγική κρίση. Η Ζερβού θέτει εκ νέου ένα ερώτημα που αφορά τον βαθμό ρεαλισμού και τις τεχνικές και συγκεκριμένα αν η Παιδική Λογοτεχνία μπορεί να ανταποκριθεί σε μια τόσο ευαίσθητη και απαιτητική θεματική. Εν ολίγοις με πολύ ενδιαφέρον τρόπο συνοψίζει τις αφηγηματικές στρατηγικές των συγγραφέων και εικονογράφων της Παιδικής Λογοτεχνίας σε παγκόσμιο επίπεδο και τις αναδεικνύει μέσα από συγκεκριμένες αναφορές και παραδείγματα σε βιβλία.

Τη σκυτάλη παίρνει ο συνάδελφος Γεώργιος Παπαντωνάκης, τ. Αναπληρωτής Καθηγητής Π.Τ.Δ.Ε. στο Πανεπιστήμο Αιγαίου, με το άρθρο Μάνος Κοντολέων: «Τριστάνος και Ιζόλδη. Μια Ιστορία των Γλάρων». Μια ανάγνωση-πρόκληση πολυεπίπεδη της μεταγραφής. Στο άρθρο επιχειρείται η ανάγνωση της μεταγραφής που γίνεται με εργαλεία τη θεωρία της αφηγηματικής και της υφολογίας. Εστιάζει ο μελετητής σε γλωσσικές εκφάνσεις «ανοίκειες ακόμα στην ελληνική βιβλιογραφία της μελέτης ενός λογοτεχνικού κειμένου» και στον επινοημένο αφηγητή-γλάρο(κάτι που ο Κοντολέων έχει κάνει και στο βιβλίο διασκευή του Γαργαντούα).

Η εκπαιδευτικός και με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στο ΕΚΠΑ, Μαρία Καμπέρη, στο άρθρο της «Αρχαίο Έπος και Fantasy: Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου του George R.R. Martin» και με αφετηρία το βιβλίο Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου του George R.R. Martin κάνει μνεία στην παλαιότερη άποψη ότι αν κάτι είναι δημοφιλές μπορεί να θεωρηθεί και αμφιβόλου ποιότητας και στην ενασχόληση της λογοτεχνικής κριτικής με τέτοιου είδους έργα και στοχεύει να εξετάσει την παρουσία του κλασικού έπους στο Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου του George R.R. Martin. Με την μελέτη της καταλήγει ότι πρόκειται για μια “συμβίωση του αρχαίου με το σύγχρονο, γεγονός που ευεργετική για την απόδειξη της αδιάκοπης σύνδεσης ανάμεσα στην αρχαία κλασική γραμματεία, τον σύγχρονο πολιτισμό και την pop κουλτούρα”.

Η Δανάη Σουλιώτη, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια Παιδικής Λογοτεχνίας, Ακαδημαϊκή Υπότροφος ΤΕΠΑΕ, ΑΠΘ, με τη μελέτη Η παιδική λογοτεχνία ως πεδίο ανάπτυξης οικολογικής σκέψης: ένα παράδειγμα από τη σύγχρονη εκδοτική παραγωγή, επαναφέρει στην επικαιρότητα ένα θέμα κάπως παραγκωνισμένο και ξεχασμένο σε προηγούμενες δεκαετίες, αυτό της οικολογικής ή περιβαλλοντικής λογοτεχνίας. Συγκεκριμένα διερευνά εάν η παιδική λογοτεχνία προσφέρεται ως πεδίο ανάπτυξης οικολογικής σκέψης και εάν μπορεί να προσλάβει έναν οικοκεντρικό προσανατολισμό. Επικεντρώνει σε παραδείγματα της σύγχρονης ελληνικής εκδοτικής παραγωγής που εκφράζουν οικολογικές ανησυχίες και εξετάζει τις αναπαραστάσεις της φύσης και της αλληλεπίδρασής της με τον πολιτισμό, αλλά και την αφηγηματική συγκρότηση μέσω εικόνας και κειμένου για την ανάδυση του οικολογικού νοήματος.

Το τελευταίο άρθρο του μέλους ΕΔΙΠ του πανεπιστημίου Ιωαννίνων και μεταδιδάκτορα στο παν. Θεσσαλίας κ. Μεταξούλας Μανικάρου και τίτλο «Το περιοδικό Διαδρομές στο χώρο της Λογοτεχνίας για παιδιά και νέους (1986-2018): Ο ρόλος και η προσφορά του στο παιδικό βιβλίο και στην εξέλιξη, προώθηση, μελέτη και έρευνα της παιδικής λογοτεχνίας», επιχειρεί να σκιαγραφήσει τη διαδρομή, την προσφορά και το ρόλο του πρώτου περιοδικού στην Ελλάδα για τη μελέτη της παιδικής λογοτεχνίας, τις Διαδρομές στο χώρο της Λογοτεχνίας για παιδιά και νέους κατά την περίοδο 1986-2018, όπου και παύει η έκδοσή του με τη γνωστή μορφή.

Στο παρόν τεύχος φιλοξενούνται επίσης δυο κριτικές βιβλίων:

α) της Μένης Κανατσούλη, καθηγήτρια στο ΑΠΘ και στο βιβλίο «Μιράντα Κολόμπο & Ιλαρία Φατσόλι: Άτλαντας σπουδαίων προσωπικοτήτων. 101 προσωπικότητες της Ιστορίας που άλλαξαν τον κόσμο» σε μτφρ. Σοφίας Παχή των εκδόσεων Ψυχογιός (2019).

β) της Γεωργίας Καραντώνα, κάτοχος Μάστερ του παν. Λευκωσίας για το βιβλίο με τίτλο Άννα Φρανκ των εκδόσεων Παπαδόπουλος (2019) σε μτφρ. της Κλεοπάτρας Ελαιοτριβιάρη. Το βιβλίο αποτελεί διασκευή της συγγραφέα Ma Isabel Sanchez Vegara και της εικονογράφου Sveta Dorosheva, ανήκει στην κατηγορία του παιδικού εικονογραφημένου βιβλίου και αναφέρεται στο Ολοκαύτωμα.

Τασούλα Τσιλιμένη

Η Συντακτική Επιτροπή του περιοδικού σας εύχεται

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ με όμορφες στιγμές και ενδιαφέρουσες αναγνώσεις

Δημοσκόπιση

Ανταποκρίνεται η νέα δομή του περιδικού στις απαιτήσεις τη κοινότητας;