Αρχική Τεύχος 32 Η λειτουργία του τίτλου σε βιβλία χωρίς λέξεις (wordless book)
Η λειτουργία του τίτλου σε βιβλία χωρίς λέξεις (wordless book) PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Tasoula Tsilimeni

Η λειτουργία του τίτλου σε βιβλία χωρίς λέξεις (wordless book)

Τασούλα Τσιλιμένη

Καθηγήτρια Παιδικής Λογοτεχνίας

Π.Τ.Π.Ε., Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Παναγιώτα Μηκέ

Εκπαιδευτικός Π.Ε, Υπ. Διδάκτωρ

Π.Τ.Π.Ε., Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Περίληψη

Ο τίτλος του βιβλίου είναι το βασικότερο στοιχείο της ταυτότητάς του. Αποτελεί πηγή πληροφοριών για τον αναγνώστη και ερέθισμα για τη διατύπωση ερωτημάτων και υπαινικτικών δηλώσεων, τις οποίες αναλαμβάνει να αποσαφηνίσει το κείμενο ή η εικονογράφηση του βιβλίου. Στη διεθνή βιβλιογραφία καταγράφονται μελέτες με αντικείμενο διερεύνησης τη λειτουργία του τίτλου σε εικονογραφημένα παιδικά βιβλία. Απουσιάζουν, ωστόσο, έρευνες αναφορικά με την ερμηνευτική λειτουργία του τίτλου σε εικονογραφημένα βιβλία χωρίς λέξεις (wordless book). Μέσω της παρούσας εργασίας επιχειρείται η ανάδειξη της ιδιόμορφης αφηγηματικής οργάνωσης και λειτουργίας του τίτλου σε βιβλία χωρίς λέξεις με βάση το ταξινομικό σχήμα της «περιγραφικής λειτουργίας» που προτείνει ο Genette (1988, 1997).

Πλήρες άρθρο