Αρχική Τεύχος 32 Στόχοι και ιδιαιτερότητες του περικειμένου σε βιβλία ιστορικής μυθοπλασίας για εφήβους.
Στόχοι και ιδιαιτερότητες του περικειμένου σε βιβλία ιστορικής μυθοπλασίας για εφήβους. PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Adamantia Sanida

Στόχοι και ιδιαιτερότητες του περικειμένου σε βιβλία ιστορικής

μυθοπλασίας για εφήβους.

Μένη Κανατσούλη,

Καθηγήτρια, ΤΕΠΑΕ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Αδαμαντία Σανιδά,

Νηπιαγωγός, Κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος του ΤΕΠΑΕ,

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Περίληψη

Στο παρόν άρθρο αναλύονται τα περικειμενικά στοιχεία εφηβικών ιστορικών μυθιστορημάτων, με σκοπό τον εντοπισμό των λειτουργιών και των χαρακτηριστικών τους. Το υλικό εξέτασης αποτέλεσαν δεκαέξι ιστορικά μυθιστορήματα για εφήβους που εκδόθηκαν κατά την εικοσαετία 1960-1980. Μετά την ανάλυση, διαπιστώθηκε ότι οι εκδοτικοί οίκοι και οι συγγραφείς επιδιώκουν μέσα από το περικείμενο, τη διαφήμιση, την καλύτερη και βαθύτερη κατανόηση του λογοτεχνικού κειμένου αλλά και την ευκολότερη περιήγηση του αναγνώστη στο βιβλίο. Από την άλλη πλευρά, παρατηρήθηκε ότι δεν δίνεται καθόλου έμφαση στην απόδειξη της εγκυρότητας των έργων, παρόλο που το είδος του ιστορικού μυθιστορήματος προϋποθέτει την τεκμηρίωση των αφηγούμενων γεγονότων.

Πλήρες άρθρο