Αρχική Τεύχος 33 Η παιδική ηλικία της ηρωίδας στο έργο Τζέην Έυρ της Charlotte Brontë, σε ελληνικές εκδόσεις για παιδιά
Η παιδική ηλικία της ηρωίδας στο έργο Τζέην Έυρ της Charlotte Brontë, σε ελληνικές εκδόσεις για παιδιά PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Evgenia Sifaki-Eleni Kondaxi

Ευγενία Σηφάκη

Επίκουρη Καθηγήτρια

Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Ελένη Κονταξή

Μέλος Ε.Δ.Ι.Π.

Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Εισαγωγή

H παρούσα εργασία αφενός παρουσιάζει μία ευρύτερη έρευνα (σε εξέλιξη), που αφορά τη μελέτη της πρόσληψης στην Ελλάδα του έργου των αδελφών Brontë, αφετέρου εστιάζει επιλεκτικά σε ορισμένες ελληνικές εκδόσεις για παιδιά του μυθιστορήματος της Charlotte Brontë Τζέην Έυρ (1847), ενός από τα δημοφιλή κλασικά έργα της ξενόγλωσσης λογοτεχνίας, που έχουν ενσωματωθεί στην ελληνική νεανική και παιδική λογοτεχνία. Αφετηρία μας είναι η θέση ότι οι διασκευές αποτελούν νέες λογοτεχνικές μορφές, που αποτυπώνουν μία ερμηνευτική άποψη του αρχικού κειμένου, ενώ ταυτόχρονα εγγράφονται σε αυτές, συνειδητά ή ασυνείδητα, πολιτισμικά και ιδεολογικά στοιχεία της εποχής της δημιουργίας τους (Καλκάνη, 2006, σ. 5). Επομένως, στόχος μας δεν είναι να κρίνουμε τις ελληνόφωνες διασκευές που εξετάζουμε με γνώμονα την πιστότητά τους ως προς το αρχικό κείμενο, αλλά να τις συγκρίνουμε με στοιχεία του αρχικού κειμένου, στο πλαίσιο της διερεύνησης του ερωτήματος, γιατί να διαβάζουμε σήμερα το λογοτεχνικό έργο Τζέην Έυρ.

Πλήρες άρθρο