Αρχική Τεύχος 33 Διασκευάζοντας κλασική αμερικανική λογοτεχνία σε graphic novel: ρατσισμός, φυλετική ισότητα και δικαιοσύνη στο έργο της Harper Lee Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια
Διασκευάζοντας κλασική αμερικανική λογοτεχνία σε graphic novel: ρατσισμός, φυλετική ισότητα και δικαιοσύνη στο έργο της Harper Lee Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Georgia Karantona-Tasoula Tsilimeni

Γεωργία Καραντώνα

Υποψ. Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Τασούλα Τσιλιμένη

Καθηγήτρια

Παιδαγωγικό Τμήμα  Προσχολικής Εκπαίδευσης

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

«Δε θα καταλάβεις πραγματικά έναν άνθρωπο μέχρι να σκεφτείς τα πράγματα από τη δική του οπτική γωνία- μέχρι να βάλεις τα παπούτσια του και να περπατήσεις με αυτά".

Atticus Finch, ΟΣΤΚ

Εισαγωγή

Τις τελευταίες δύο δεκαετίες παρατηρείται μια αυξανόμενη παραγωγή και μελέτη του graphic novel. Τα graphic novels, ως υβριδικές μορφές ανάγνωσης που συνδυάζουν τα σημειωτικά συστήματα της εικόνας και του κειμένου, στοχεύουν στην ανανέωση των κλασικών μυθιστορημάτων μέσω της μεταγραφής/διασκευής τους: άλλοτε εμμένοντας στην πιστή αναπαραγωγή του πρωτότυπου/αφετηριακού έργου και άλλοτε επιχειρώντας τροποποιήσεις, σε τέτοιο βαθμό, ώστε να αναδύεται ένα διαφορετικό έργο. Οι διασκευές τείνουν να εδραιωθούν ως μια σύγχρονη εκδοτική τάση που συγκεντρώνει αναγνωστικό και ακαδημαϊκό ενδιαφέρον. Το ασυναγώνιστο πλεονέκτημα αυτής της κατηγορίας διασκευών, η οπτικοποίηση δηλαδή των κλασικών έργων λογοτεχνίας υπό το πρίσμα ενός καινοτόμου μέσου, ταυτίζεται με αυτό των κόμικς. Λαμβάνοντας υπόψη τη θεωρία περί διασκευών και την άποψη πως τα graphic novels προτείνουν νέους τρόπους προσέγγισης κλασικών λογοτεχνικών έργων, ο σκοπός του παρόντος άρθρου είναι να εξετάσει τους τρόπους που αξιοποιεί ο Fred Fordham στη διασκευή του κλασικού έργου της Harper Lee Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια σε graphic novel. Η επιλογή της συγκεκριμένης διασκευής δεν είναι ανεξάρτητη από τα γεγονότα του προηγούμενου έτους που έλαβαν χώρα στην αμερικανική επικράτεια με αφορμή τη δολοφονία του George Floyd, οδηγώντας σε ένα πανεθνικό φυλετικό κίνημα κατά του συστημικού ρατσισμού και λαμβάνοντας διαστάσεις όμοιες με αυτές των κινητοποιήσεων της δεκαετίας του ’60. Πιστοποιώντας την υποβόσκουσα καλλιέργεια ρατσιστικής ιδεολογίας, στερεοτυπικών διακρίσεων και φυλετικής ανισότητας, η αξία του εν λόγω βιβλίου πριμοδοτείται και το Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια ανάγεται σε επίκαιρο κλασικό βιβλίο, ικανό να απευθυνθεί στη νέα γενιά αναγνωστικού κοινού χάρη στη νέα μορφή έκδοσής του.

Πλήρες άρθρο