Αρχική Βασίλειος Αναγνωστόπουλος
Βασίλειος Αναγνωστόπουλος PDF Εκτύπωση E-mail

Βασίλειος Δ. Αναγνωστόπουλος

Καθηγητής ΠΤΠΕ. Παν. Θεσσαλίας

Ο Βασίλειος Δ. Αναγνωστόπουλος σπούδασε με υποτροφία Κλασική Φιλολογία στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και συμπλήρωσε τις σπουδές του στη Γερμανία. Υπηρέτησε ως φιλόλογος στη δημόσια και ιδιωτική εκπαίδευση. Είναι Καθηγητής της νεοελληνικής λογοτεχνίας στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, όπου και διδάσκει από το 1989. Έχει κατευθύνει τη δράση του σε εκπαιδευτικά, κοινωνικά και πολιτιστικά ζητήματα. Ασχολείται με την κριτική του βιβλίου, ιδιαίτερα με την έρευνα και τη μελέτη της παιδικής λογοτεχνίας, καθώς και με τη λαϊκή παράδοση και γλώσσα.

Έργα του μετά το 2000:

1. Λεξικό συγγραφέων, βιογραφίες – εργογραφίες (σε συνεργ. με Κ. Φωτάκη), Πατάκης, 2000
2. Ιδεολογία και Παιδική Λογοτεχνία (Έρευνα και θεωρητικές προσεγγίσεις), τ. α΄ Καστανιώτης, 2001
3. Η Γλώσσα στην Προσχολική Εκπαίδευση (επιμέλεια), Καστανιώτης, 2002
4. Γλώσσα και Λογοτεχνία στην Εκπαίδευση, Καστανιώτης, 2003
5. Θέατρο Σκιών και Εκπαίδευση, Καστανιώτης, 2003
6. Ελληνικά Κάλαντα (Επιμέλεια), Καστανιώτης, 2004
7. Γιάννης Φάτσης ΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΝΤΑ «Η φωνή μου δεν καίγεται» (Επιμ.), Πανεπιστημιακές Εκδόσεις και Καστανιώτης, 2005
8. Λαϊκή Παράδοση: επιβίωση και αναβίωση, προβλήματα και προβληματισμοί, Καστανιώτης, 2005.