Αρχική Τασούλα Τσιλιμένη
Τασούλα Τσιλιμένη PDF Εκτύπωση E-mail

Τασούλα Τσιλιμένη

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Π.Τ.Π.Ε. Παν. Θεσσαλίας

H Tασούλα Τσιλιμένη είναι Αναπληρώτρια καθηγήτρια στο Π.Τ.Π.Ε. του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στο οποίο διδάσκει θέματα Παιδικής Λογοτεχνίας. Είναι υπεύθυνη της ενότητας « Έντυπο παιδαγωγικό υλικού» στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Παν. Θεσσαλίας. Έχει δημοσιευμένο έργο σε έγκριτα επιστημονικά ελληνικά και διεθνή περιοδικά, σε συλλογικούς τόμους και σε ατομικά βιβλία. Ασχολείται επίσης με τη συγγραφή παιδικών λογοτεχνικών βιβλίων. Είναι μέλος της Συγγραφικής επιτροπής του ΑΝΘΟΛΟΓΙΟΥ Α΄& Β΄ Δημοτικού του ΥΠΕΠΘ. Διευθύνει το ηλ. Περιοδικό «KEIMENA» από την ίδρυσή του έως σήμερα. Είναι μέλος της Συντακτικής και κριτικής επιτροπής του περιοδικού ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ. Από το 2003 έχει καθιερώσει το «Φεστιβάλ Αφήγησης Ολύμπου». Κάποιοι τίτλοι πρόσφατων βιβλίων της: Εικονογραφημένο παιδικό βιβλίο: όψεις και απόψεις, Πανεπιστημιακές εκδόσεις Θεσσαλίας, Βόλος 2008. Αφήγηση και Εκπαίδευση: Εισαγωγή στην τέχνη και τεχνική της αφήγησης(επιμ.), Επίκεντρο, Αθήνα 2011.Η τέχνη της μυθοπλασίας και της δημιουργικής γραφής(επιμ. Συνεργασία), Επίκεντρο, Αθήνα 2010.