Αρχική Κική Λαλαγιάννη
Κική Λαλαγιάννη PDF Εκτύπωση E-mail

Κική Λαλαγιάννη

Αν. Καθηγήτρια ΠΤΔΕ Παν. Θεσσαλίας

Η Κική Λαλαγιάννη, σπούδασε Γαλλική Φιλολογία στο Α.Π.Θ., απ’όπου έλαβε και το μεταπτυχιακό της δίπλωμα (1985). Συνέχισε με διδακτορικές σπουδές στη Γαλλία πάνω στη γυναικεία γραφή των αρχών του 20ου αιώνα (Université de Metz, 1989). Παρακολούθησε μεταδιδακτορικό κύκλο σπουδών με την Helène Cixous στις Γυναικείες Σπουδές στο Paris-8 Saint-Denis. Aπό το 1996 διδάσκει στο Π.Τ.Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, όπου σήμερα είναι Αναπληρώτρια καθηγήτρια στην Ευρωπαική Λογοτεχνία. Eχει επιμεληθεί τα βιβλία Femmes écrivains en Mediterranée (Paris, Publisud, 1999), La Francophonie dans les Balkans. Les voix des femmes (Paris, Publisud, 2005, από κοινού με E.Oktapoda-Lu) και Η Λογοτεχνία στο Σχολείο. Θεωρητικές προσεγγίσεις και διδακτικές εφαρμογές στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (Αθήνα, τυπωθήτω-Γ.Δαρδανός, 2005, από κοινού με Τζίνα Καλογήρου). Tο βιβλίο της Οδοιπορικά γυναικών στην Ανατολή είναι υπό έκδοση (Ροές, 2006). Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζονται στη γυναικεία ταξιδιωτική λογοτεχνία, στη λογοτεχνία της ελληνικής διασποράς, στην ευρωπαϊκή παιδική λογοτεχνία, στην πρόσληψη των ευρωπαϊκών λογοτεχνιών στην Ελλάδα.