Αρχική Αναστασία Οικονομίδου
Αναστασία Οικονομίδου PDF Εκτύπωση E-mail

Αναστασία Οικονομίδου

Λέκτορας Παν. Θράκης

Η Αναστασία Οικονομίδου είναι Λέκτορας στο Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία του Δημοκρίτειου Πανεπιστήμιου Θράκης, όπου διδάσκει ελληνική και ξένη παιδική λογοτεχνία όπως και αναγνώσεις εικονογραφημένων παιδικών βιβλίων. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα κινούνται στο χώρο της ανάγνωσης / πρόσληψης της παιδικής λογοτεχνίας και ιδιαίτερα στο χώρο της ανάλυσης των ιδεολογικών συμφραζομένων της τελευταίας. Αυτό το διάστημα ερευνά την έννοια του εννοούμενου αναγνώστη στα κείμενα παιδικής λογοτεχνίας, ιδιαίτερα από την σκοπιά της ιδεολογικής λειτουργικότητάς της. Επίσης ερευνά τις ιδεολογικές διαστάσεις των εικονογραφημένων βιβλίων. Δημοσιεύσεις της υπάρχουν σε σχετικά έντυπα και περιοδικά καθώς και σε πρακτικά συνεδρίων. Είναι συγγραφέας του Χίλιες και Μία Ανατροπές : η Νεοτερικότητα στη Λογοτεχνία για Μικρές Ηλικίες, Ελληνικά Γράμματα, 2000.