Αρχική Παλαιότερες Ανακοινώσεις Αποτελέσματα του πανελλήνιου ποιητικού διαγωνισμού «ΓΙΑΝΝΗΣ ΦΑΤΣΗΣ»
Αποτελέσματα του πανελλήνιου ποιητικού διαγωνισμού «ΓΙΑΝΝΗΣ ΦΑΤΣΗΣ» PDF Εκτύπωση E-mail

Στο διαγωνισμό που προκήρυξε το Εργαστήριο Λόγου και Πολιτισμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στη μνήμη του Γιάννη Φάτση (1930-1997) οι συμμετοχές έφτασαν τις 156. Οι 24 ήταν από την κατηγορία Α΄, οι 119 από την κατηγορία Β΄, ενώ 13 συμμετοχές δεν σημείωναν την κατηγορία.. Δυστυχώς αποκλείστηκαν ως άκυρες 32 συμμετοχές. Ο λόγος ήταν, γιατί είχαν φανερό το επώνυμό τους, ενώ έπρεπε να είναι σε σφραγισμένο φάκελο και με ψευδώνυμο, βάσει της προκήρυξης.

Την Κριτική Επιτροπή αποτελούσαν:
Για την Α΄ κατηγορία: Β.Δ. Αναγνωστόπουλος. Καθηγητής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Μαρίτα Παπαρούση, Επίκουρος Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και ο Αντώνης Αντωνίου, Εκπαιδευτικός – Ποιητής.
Για την Β΄ κατηγορία οι : Β.Δ. Αναγνωστόπουλος, Καθηγητής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Μιχάλης Μερακλής, Ομότιμος Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών και Ιωαννίνων και ο Ηλίας Κεφάλας, Ποιητής.

Στην Α΄ κατηγορία (κάτω των 25 χρόνων) διακρίθηκαν, κατ’ αλφαβητική σειρά, οι εξής:

Αναγνωστάκη Αναστασία (Βόλος) με το ποίημα «Ευλογημένοι οι…»
Βαλλιάνου Αρχοντούλα (Αθήνα) με τα ποιήματα «Λευκός θάνατος» και «Έκσταση του Μορφέα»
Ζοπουνίδου Ελένη (Βέροια) με το ποίημα «Νύχτα»
Κλουβιδάκης Ηλίας (Κρήτη) με το ποίημα «Περνούν οι μέρες»
Κυρίτση Μελίνα (Βόλος) με το ποίημα «Κ»
Τσάιτα – Τσιλιμένη Βάλια (Θεσσαλονίκη) με τα ποιήματα «Λάβαρα», «Φυγή» και «Αρπαγή»
Το ποίημα «Λάβαρα» της κ. Τσάιτα - Τσιλιμένη Βάλιας επιλέχθηκε ομόφωνα από την Κριτική Επιτροπή. Το παραθέτουμε:

Λάβαρα

Νόμιζα είχαν πληγή
Λεπτή
Κατάρτια καρφωμένα στα χείλη τους
Έμοιαζε από ψηλά η πελώρια έλξη
Μ’ ανθισμένο κάκτο

Ήταν κόκκινο που μειδίαζε
Κάηκε στον αέρα
Η λεπτή σχισμή στα βλέφαρα
Βυθισμένη στον απόηχο της μέρας

Η απονομή των τίτλων στους διακριθέντες, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα του Δημοτικού Θεάτρου Βόλου, σε κοινή εκδήλωση του Δήμου Βόλου και του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, με αφορμή τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Οι στίχοι των διακριθέντων συμπεριλήφθησαν σε έντυπο με τίτλο Περνούν οι μέρες, που εξέδωσε τιμητικά το «Εργαστήριο Λόγου και Πολιτισμού» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και διανεμήθηκε δωρεάν κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης.